Pajzsok:
Ókor
-görög pajzsok:
hoplita pajzs: kerek bronzlemezből készült pajzsok. néha a dárdának félkör alaku kivágásokat készítettek a peremére.
-Római pajzsok:
Clipeus (ovális pajzs): A római katonák eleinte ovális pajzsot használtak. i.e. 100 körül áttértek a négyszögletes pajzs (scutum) használatára. A könnyebb fegyverzetű vagy lovas egységeknél továbbra is fennmaradt ez a típusú pajzs
Scutum (négyszögletes pajzs): Négyszögletes, hengeralakra hajtott pajzs. Falemezekből készült, bőrrel bevonva. Általában festett motívumokkal díszítették. Szélén fémszegély futott körbe, közepére nagy fémgomb, a pajzsdudor (umbo) került, ez védte a katona kezét. A mai rendőrségi pajzsokat erről a pajzsról mintázták csak polikarbonátból készülnek.
-középkori pajzsok:
Többféle méretben és formában készültek.
-Kerek pajzsok: Ez az egyik legelterjedtebb pajzsforma, sokfelé használták különböző méretekben. A képeken viking pajzsok láthatók. Ezek a pajzsok általában fából készültek középen vas pajzsdudorral.
-Norman pajzsok: Hosszúkás csepp alakú pajzsok. 10.-13. században a normannok használták.
-Címerpajzsok: A középkorban igen jellmzőek az alsó részükön elhegyesedő lovagi pajzsok, vagy címerpajzsok. Ezek a pajzsok acéllemezből készültek festett motívumokkal díszítették, ebből alakultak ki a ma ismert címerek.
-Gyalogsági pajzsok: Nagyméretű pajzsok középen gerinccel. Gyakran a számszeríjászok használták fedezéknek újratöltés közben.